Polimeryzacja posadzek to zabieg konserwacyjny, który wpływa nie tylko na estetykę powierzchni płaskich, ale również ich trwałość, żywotność oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Co ma na celu polimeryzacja posadzek?

Zabieg polimeryzacji podłóg to inaczej akrylowanie. Jego głównym celem jest zabezpieczenie powierzchni przed nadmiernym zużyciem. Polega na nałożeniu na powierzchnię twardych warstw polimeru (dwóch lub trzech), a następnie utwardzeniu powłoki i wypolerowaniu. Czynność ta powinna być wykonywana regularnie na posadzkach PCV. Oprócz zabezpieczenia posadzki zabieg polimeryzacji ma na celu również podniesienie jej estetyki i ułatwienie utrzymania czystości w pomieszczeniu.

Polimeryzacja posadzek – najważniejsze korzyści

  • Przedłużenie żywotności posadzki. Podczas polimeryzacji na powierzchnię nakładana jest specjalna warstwa ochronna. Pod wpływem użytkowania zniszczeniu ulega właśnie ta warstwa, którą można wymienić na nową, wykonując kolejny zabieg polimeryzacji. W ten sposób znacząco przedłużamy żywotność posadzki.
  • Zabezpieczenie posadzki przed uszkodzeniami. Twarde powłoki nałożone na powierzchnię posadzki tworzą solidną warstwę zabezpieczającą. Dzięki temu można uniknąć uszkodzeń wynikających z intensywnej eksploatacji, takich jak zarysowania czy pęknięcia.
  • Ochrona przed zanieczyszczeniami. Polimeryzacja posadzki sprawia, że różnego rodzaju zanieczyszczenia nie przenikają w głąb posadzki, co mogłoby zaszkodzić jej strukturze i przyczynić się do skrócenia żywotności lub obniżyć walory estetyczne. Dodatkowo warstwa zabezpieczająca wykazuje właściwości antystatyczne, dzięki czemu łatwiej utrzymać posadzkę w czystości.
  • Podniesienie estetyki posadzki. Polimeryzacja to jeden ze sposobów na podniesienie walorów wizualnych posadzki. Za sprawą warstwy ochronnej powierzchnia zyskuje połysk, który utrzymuje się przez bardzo długi czas, nawet pod wpływem intensywnego użytkowania.
  • Bezpieczeństwo użytkowania posadzek. Warstwa ochronna nanoszona podczas polimeryzacji wykazuje właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu zwiększa poziom bezpieczeństwa użytkowników korzystających z posadzki.